Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії
Життя та здоров'я людини тісно пов'язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров'я людини.
І хоча нітрати у питній воді навіть при значних перевищеннях нормативних значень дуже рідко спричиняють гострі отруєння,проте, мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, і особливо небезпечними є для дітей раннього віку.(від 0 до 3 років). З ними безпосередньо пов'язане таке захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія, захворювання при якому рівень метгемоглобіну в крові підвищується. Метгемоглобін – це одна із форм окисленого гемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його до всіх органів організму людини, порушується транспортування кисню кров’ю, кров’яні клітини швидше гинуть ,що призводить до кисневого голодування тканин,а компенсаторні,адаптаційні функції кровотворної системи дітей розвинені недостатньо. Ознаками захворювання є блідість, втома, задуха, посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят» .та навіть ускладнення у важкиж випадках
Однією з основних причин метгемоглобінемії є наявність нітратів, які можуть проникати в грунт та підземні води через добрива, стічні рідини, тваринні фекалії та інші джерела забруднення .
Коли діти споживають воду,яка містить велику кількість нітратів, вони стають уразливими до розвитку метгемоглонемії .Також нітрати можуть потрапити до організму дітей не тільки через воду, але й через їжу, зокрема овочі, фрукти, які були вирощені на забруднених грунтах або оброблялись добривами ,що містять нітрати.
Важливим є те,що навіть при високих концентраціях нітратів ніяким чином не змінюються органолептичні властивості води (смак, запах, мутність, прозорість) .Також не є аргументом на користь якості води те, що Ви, Ваша сім’я, чи навіть більша група людей протягом багатьох років споживають дану воду та не мають проблем зі здоров’ям. Єдиним дієвим способом дізнатись щодо показників безпечності та якості води , яку Ви споживаєте із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів кюветів тощо) є проведення лабораторних досліджень. За результатами моніторингових лабораторних досліджень , із 9 взірців води, що відбирались із індивідуальних та громадських колодязів у 2022 році на території Горохівщини фахівцями Горохівського відділення Луцького районного відділу ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ», у 4 було виявлено перевищення нормативних рівнів за вмістом нітратів.
Щоб попередити негативний вплив нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією рекомендовано:
- не вживати для потреб харчування питну воду із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, кюветів тощо) невідомих та тих, у воді яких вміст нітратів перевищує нормативні показання (50,0мл.дм.куб.),
а також не використовувати її для приготування їжі, дитячих сумішей, напоїв дітям до 3-ох років;
- використовувати для споживання, приготування їжі та питних цілей дітей чисту від нітратів воду або бутильовану воду призначену для дитячого харчування;
- разі виявлення на Вашій присадибній території джерел забруднення питної води ( вигрібні ями,надвірні туалети,тощо) на відстані менше 20м. від криниці - здійснити заходи з їх ліквідації.