Електронні сигарети та вейпи: безпечна альтернатива чи шкода здоров’ю?
Поширеною проблемою серед підлітків, яка є небезпечною для здоров’я є куріння. В сьогоднішній час серед молоді фігурують електронні сигарети. Це тренд, який нас вбиває.
Електронні сигарети не менш шкідливі, ніж куріння звичайної сигарети і вони небезпечні. Щодня на просторах інтернету, у кіосках та супермаркетах ми бачимо рекламу електронних сигарет та інших пристроїв для нагрівання тютюну. Часто зірки шоубізнесу їх рекламують, ніби вони безпечні. Чому насправді це не так, і які зміни в нашому організмі відбуваються від паління електронних сигарет.
Виробники цих пристроїв запевняють, що вони є цілком безпечною альтернативою звичайному тютюнокурінню. Ніби, оскільки вони не утворюють продуктів горіння та не містять шкідливих смол, вони не шкодять здоров’ю. При цьому виробники свідомо недоговорюють про решту негативних факторів від такого куріння чи «паріння».
Часто можна подумати, що пара, яка утворюється під час куріння електронних пристроїв, є безпечною, бо що може бути шкідливого у воді?! Однак ця пара не є суто водяною. Це — аерозоль із домішками ароматизаторів і токсичних речовин. Серед них, наприклад, є метали нікелю та свинцю, вплив яких здатний призвести до захворювань нервової, серцево-судинної та дихальної систем; або ж сполука акролеїн, яка є сильним подразником органів дихання.
Формальдегіди у складі сумішей впливають на центральну нервову систему, сприяють зміні функцій мозку, що може призводити до погіршення пам’яті, здатності до навчання, різких змін настрою тощо.
Токсичні пропіленгліколь та рослинний гліцерин здатні викликати пошкодження клітин у багатьох тканинах, а ацетальдегід також може спричинити серйозні зміни тканини легень. Вони збільшують ризики та підвищують ймовірність онкологічних захворювань.
Пара від вейпу чи електронних сигарет призводить до подразнення слизових оболонок горла, а також слизових ротової порожнини. Особливо страждають ясна та зуби: через велику кількість солодких ароматизаторів може розвинутися карієс, а вплив гарячих парів аерозолю веде до запалення ясен (пародонтоз).
Потрапляючи до легенів, мікрочастинки аерозолю подразнюють тканини та порушують роботу клітин, що надалі може призвести до виникнення астми, запалень у легенях, обструктивного бронхіту.
Від куріння електронних сигарет чи паріння вейпу у людини можуть спостерігатися порушення в роботі серцево-судинної системи: збільшення частоти серцевих скорочень, підвищення артеріального тиску і в цілому виникнення серцево-судинних змін.
Як і звичайні сигарети, електронні також провокують залежність. Нікотин у сумішах представлений у вигляді солі бензойної кислоти, яка пришвидшує всмоктування нікотину. Дійсно, є і безнікотинові суміші, але залежність виникає не лише від нікотину. Під час куріння людина може отримувати певне задоволення від процесу, бо відбувається викид дофаміну — гормону щастя. Вважаючи, що електронні сигарети чи вейпи є нешкідливими, людина починає частіше їх використовувати, що веде до психологічної залежності та збільшення споживання. Чим більше ви «парите», тим більше ви шкодите своєму організму.
Електронні сигарети та вейпи можуть бути небезпечними і через високі температури: наприклад, можуть виникнути опіки дихальних шляхів. Також не варто забувати, що батареї електронних сигарет можуть перегрітися і вибухнути, що спричиняє ризик нещасного випадку.
Скільки часу потрібно палити, щоб отримати рак? Деколи достатньо й однієї затяжки. Настільки сильний канцерогенний вплив на організм.
Пристрої часто є неякісними, вартість їх доволі дешева, і сировина для їх виготовлення – не найкращого ґатунку. Вони є вибухонебезпечними.
Вейпи та електронки – не стерильні. Тому якщо ви користуєтесь одним вейпом із кимось ще, то просто обмінюєтесь флорою один одного. Та й навіть у сумці на вейп осідають бактерії. Тому електронні пристрої для куріння можуть стати джерелом карієсу, пародонтозу, ковіду, герпес вірусної інфекції.
Від вживання вейпів можна померти? Так, лише в США станом на 2019 рік зафіксовано 34 випадки смерті від опіків дихальних шляхів після паління вейпів.
Тема електронних сигарет доволі нова, але навколо них є безліч міфів.
Міф № 1. Електронні сигарети безпечніші, ніж звичайні. Це дійсно міф. Безпечного паління просто не буває. Те саме стосується й електронних сигарет, які мають у складі безліч токсичних речовин та їх сполук: пропіленгліколь, акролеїн, діацетил та ацетилпропіоніл тощо.
Міф № 2. Електронні сигарети не викликають залежності. Ні, це міф. Основний компонент, що поєднує всі ці пристрої – нікотин. А він, власне, викликає важку психічну залежність та впливає на швидкість передачі сигналів нейронними зв’язками. Доведено, що люди, які палять вейпи глибше й частіше, затягуються через смак та запах пристроїв.
Міф № 3. Електронні сигарети безпечні для оточення.
Коли поруч із вами хтось палить (без різниці – вейп, кальян, сигарету), ви автоматично стаєте пасивними курцями – вдихаєте дим і пари зі шкідливими речовинами, які наведені вище. Так, у меншій кількості ніж курець (там речовини одразу потрапляють у нижні дихальні шляхи), але все ж потрапляють і до вас.
Міф № 4. Електронні сигарети допомагають кинути палити сигарети.
Черговий міф. Усі електронки та кальяни – ароматизовані, тому містять меншу кількість нікотину, ніж звичайні сигарети. Щоби мозок отримав звичну дозу нікотину, людина затягується глибше й частіше – відповідно, починає навпаки курити більше. Доза нікотину залишається та сама, і шкода для організму така ж.
Міф № 5. Безнікотинові суміші не шкодять легеням.
Безнікотинових сумішей просто не буває, завжди є хоча б мінімальна кількість (0,01 %). А ще не забуваємо про ароматизатори, гліцерин, пропіленоксид, діацетил та ацетилпропіоніл, які можуть потовщувати легеневу тканину (альвеоли), утворюючи рубці на легенях, які ніколи не зникнуть. До того ж можна заробити астму, рак легень та хронічні обструктивні захворювання.
Отже, безпечного паління не існує. Ніякого. Не будьте ні активними, ні пасивними курцями.
Служба у справах дітей довідково інформує дітей та їх батьків:
В Україні запрацювала норма Закону №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» Згідно з статтею 13 цього Закону, у визначених громадських місцях заборонено куріння із застосуванням тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕНів) на рівні зі звичайними сигаретами, кальянами, електронними сигаретами, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згорання. Вільними від куріння стали території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, приміщення готелів, ресторанів, гуртожитків, органів влади, дитячі майданчики, підземні переходи, вокзали і зупинки громадського транспорту. Відповідальність нестимуть і курці-порушники, і суб’єкти господарювання, де вчиняється правопорушення. Штраф – від 1 000 до 15 000 грн залежно від суб’єкта і частоти порушень. Скаргу можна подати у електронний спосіб, навіть з телефону. Органи місцевого самоврядування мають повноваження встановлювати додаткові вільні від куріння місця.
Пам’ятаймо, що здоровим бути завжди модно!!