«Профілактика правопорушень серед дітей та інших негативних явищ у молодіжному середовищі. Формування правосвідомості та правової поведінки дітей, відповідальності за своє життя»
Cлужбою у справах дітей міської ради організований та проведений виховний захід для дітей-вихованців дитячих будинків сімейного типу та дітей із прийомних сімей: «Профілактика правопорушень серед дітей та інших негативних явищ у молодіжному середовищі. Формування правосвідомості та правової поведінки дітей, відповідальності за своє життя», який мав на меті поглибити знання дітей про правові норми у суспільстві, а також настання віку із якого дитина несе адміністративну або кримінальну відповідальність, види покарання, які застосовуються до неповнолітніх за скоєння адміністративних проступків чи кримінальних злочинів, формування альтернативних методів вирішення суперечок між однолітками, які не включають насильство або правопорушення.
Довідково повідомляємо, що на території нашої громади успішно функціонують 4 дитячі будинки сімейного типу:
- ДБСТ Номінат Ірини та Аркадія (9 дітей-вихованців);
- ДБСТ Синиці Сергія та Вікторії (5 дітей-вихованців);
- ДБСТ Домніч Едуарда та Людмили (5 дітей-вихованців) – перемістились у 2022 році із м. Українськ Селидівська громада Донецької області, як прийомна сім’я. У 2024 році завдяки спільній співпраці із службою у справах дітей в їх родину довлаштовано 3 статусних дітей і переведено у статус дитячого будинку сімейного типу;
- ДБСТ Крикоти Павла та Ольги (6 дітей-вихованців) – перемістились у 2022 році із м. Нікополь Дніпроперовської області. У жовтні 2024 року офіційно створені, як дитячий будинок сімейного типу на території громади.
Також в громаді функціонує 1 прийомна сім’я Лоскутова Юрія та Зоряни, в якій виховується 3 прийомних дітей.
Розпочала виховний захід начальник служби у справах дітей міської ради Інна Шеремета, котра наголосила присутнім дітям про те, що працівники служби у справах дітей систематично здійснюють контроль за умовами проживання, виховання і розвитку дітей у дитячих будинках сімейного типу та прийомній сім’ї, часто спілкуються із батьками та їх дітьми-вихованцями, вирішуючи ті чи інші проблемні питання, тому закликала сьогодні присутніх дітей у невимушеній атмосфері запитати дорослих про непрості питання, котрі їх хвилюють.
Участь у проведенні даного заходу також прийняли працівники правоохоронних органів: інспектор сектору ювенальної превенції Луцького РУП ГУНП у Волинській області Сніжана Лапків та інспектор з дотримання прав людини відділення поліції №2 м. Горохів Луцького РУП ГУНП у Волинській області Інна Смага, які розповіли присутнім учасникам заходу про профілактику правопорушень серед дітей, їх відповідальність за вчинення адміністративних проступків та злочинів, відповідно до законодавства, а також про правила безпечної поведінки в інтернеті та ризики з якими можуть зіштовхнутись діти у віртуальному середовищі: кібербулінг, витік особистих даних, шахрайство та негативний контент.
Працівники поліції наголосили присутнім дітям, що у сучасних умовах, коли збройна агресія Російської Федерації супроводжується не лише фізичними, але й інформаційними та психологічними атаками на населення, неповнолітні стають особливо вразливою категорією, яка може бути залучена до протиправної діяльності, тому слід бути особливо уважними у інтернет просторі та виборі спілкування із незнайомими людьми.
Завідувач сектору з питань опіки та піклування служби у справах дітей міської ради Тетяна Карпук підготувала для дітей-вихованців та прийомних дітей практичне заняття на тему: «Я відповідальний за своє майбутнє. Знай свої права та виконуй свої обов’язки», де розповіла дітям про історію розвитку прав дитини, перші нормативні документи в яких було зафіксовано право дитини, а також Конвенцію ООН про права дитини, яка є міжнародним документом, що регулює і сьогодні права і обов’язки дітей.
Присутні діти-вихованці дитячих будинків сімейного типу та діти із прийомної сім’ї мали змогу самостійно озвучити права і обов’язки дітей, які їм відомі. Учасники виховного заходу також мали змогу обговорити такі проблемні питання, як: жорстоке поводження із дітьми, булінг у шкільному середовищі, участь дітей у збройних конфліктах, жебракування дітей, вживання дітьми алкогольних напоїв, дитяча важка праця та інші важливі питання, що стосуються порушення прав дітей.
Спеціалісти служби у справах дітей подякували учасникам заходу за їх активну участь у проведенні сьогоднішньої зустрічі та побажали дітям бути здоровими, мудрими, відповідальними за своє життя, керуватися у повсякденному житті нормами права та людськими якостями такими як; порядність, чесність та повага до оточення.
По завершенню заходу усі діти мали змогу почастуватись солодощами і соком та поділитись між собою враженнями про проведену зустріч.