Із 1 січня 2025 року розпочалася щорічна кампанія декларування за 2024 рік, яка триватиме до 31 березня 2025 року включно
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та роз’яснень Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) суб’єктами декларування у Держспецзв’язку є:
- державні службовці;
- військові посадові особи (керівники всіх рівнів), військовослужбовці старшого офіцерського складу;
- посадові та службові особи (працівники), діяльність яких пов’язана з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій;
- голова, заступники, члени та секретар позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії.
Звертаємо увагу, що наприкінці грудня минулого року НАЗК оновило роз’яснення до кампанії декларування за 2024 рік, врахувавши зміни у законодавстві та зворотний зв'язок декларантів.
Зокрема, ідеться про роз’яснення щодо державної програми підтримки українських виробників «Національний кешбек», грошової допомоги за програмами «Зимова підтримка», «єВідновлення» та «єОселя».
Коротко зі змінами та доповненнями до роз’яснень щодо фінансової доброчесності можна ознайомитися за посиланням на сайті НАЗК (https://nazk.gov.ua/uk/nazk-onovylo-roz-yasnennya-dlya-kampanii-deklaruvannya-2024/).
Нагадуємо, що в Реєстрі декларацій доступна функція «Створити нову декларацію на основі цієї», тобто надається можливість декларанту створити чернетку декларації на основі декларації, поданої за певний звітний період. Тому чернетку щорічної декларації за 2024 рік можна частково автозаповнити шляхом перенесення даних із декларації, поданої за 2023 рік, актуалізувавши і доповнивши даними станом на 31 грудня 2024 року.
Також звертаємо увагу, що у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб залишився на рівні 2024 року та становить 3028 грн.
Більше роз’яснень щодо заповнення декларацій – у базі НАЗК за посиланням (https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/).
Розмір прожиткового мінімуму важливий для визначення порогів декларування у розділах декларації:
– 5 – «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)»;
– 11 – «Доходи, в тому числі подарунки» (лише в частині декларування подарунків, вартість яких перевищує 5 прожиткових мінімумів, що становить 15 140 грн);
– 12 – «Грошові активи»;
– 13 – «Фінансові зобов’язання»;
– 14 – «Видатки та правочини суб’єкта декларування».
Відповідно до роз’яснень Національного агентства з питань запобігання корупції від 13. 11.2023 № 4 (в оновленій редакції), грошова допомога «Зимова підтримка» є доходом, відомості про який підлягають декларуванню за загальними правилами. Розмір грошової допомоги – 1000 грн.
Під час внесення інформації до розділу 11 «Доходи, в тому числі подарунки» декларації зазначається:
– у полі «Вид доходу» обрати позначку «Інше»
– у полі «зазначте, який саме» вказати «Грошова допомога «Зимова підтримка»
– у полі «Джерело доходу» обрати позначку «Інша фізична або юридична особа»
– у полі «Тип особи» обрати позначку «Юридична особа, зареєстрована в Україні»
– у полі «Код в Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» зазначити «37508596»
– у полі «Найменування юридичної особи» – «Міністерство економіки України».
Відомості про банківську установу, у якій відкрито спеціальний рахунок, підлягають відображенню у розділі 12.1 «Банківські та інші фінансові установи» декларації за загальними правилами.
Також нагадуємо: усі хто припинив виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування, у 2024 році повинні подати електронну декларацію -тип «після звільнення» за 2024 рік.