Захист дітей та профілактика правопорушень
Служба у справах дітей здійснює в межах повноважень, передбачених законом, організаційно-методичне забезпечення та надання соціальної підтримки сім’ям з дітьми, які перебувають в складних життєвих обставинах, багатодітним сім’ям, сім’ям опікунів, піклувальників, прийомним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу, усиновлювачам, сім’ям патронатних вихователів, особам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Захист прав дітей та створення безпечного середовища для їх розвитку є одним із основних завдань органів державної влади. У сучасних умовах, коли збройна агресія Російської Федерації супроводжується не лише фізичними, але й інформаційними та психологічними атаками на населення, неповнолітні стають особливо вразливою категорією, яка може бути залучена до протиправної діяльності, що підтверджується фактами про те, що у 2024 році неповнолітні діти вчинили кримінальні правопорушення, які були пов’язані з підпалами транспортних засобів, що належать або використовуються військовослужбовцями та волонтерами, приміщень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, обладнання, яке обслуговує об’єкти залізничного сполучення, а також відділень поштового зв’язку
Значна частина дітей, залучених до злочинної діяльності, підпалів, диверсій, актів вандалізму, терористичних актів, виховується в родинах, які опинилися в складних життєвих обставинах, або зазнала впливу ворожої пропаганди через соціальні мережі та месенджери.
Формування людини, як відомо, починається з дитинства. В молоді роки закладається основа не тільки відповідних знань, але й норм поведінки, звичок, потреб особи. Виховання молодого покоління - це виховання майбутнього кожної держави, і майбутнє залежить не тільки від рівня професійної підготовки цього покоління, але й від його моральних якостей.
Нестача спілкування, емоційна незадоволеність, яку діти нерідко відчувають у власних родинах, потреба у належності до референтної групи, можуть бути частково компенсовані уважним, доброзичливим ставленням педагогів та працівників соціальних служб та територіальних органів національної поліції під час проведення правового виховання дітей. Комфортне почування в школі, де дитина проводить значну частину свого часу, є умовою її успішної соціалізації.
Сьогодні надто актуальною виступає проблема зростання правопорушень серед молоді. Профілактика правопорушень неповнолітніх є передусім проблемою педагогічною, бо вона пов’язана з вирішенням певного кола виховних завдань. Тому в цій справі особливе місце має зайняти рання профілактика, яка має розпочинатися вже з дитячого садка й початкових класів школи, коли закладаються основи характеру, ставлення до оточуючих, поведінки в побуті.
Одним із напрямів у боротьбі зі злочинністю взагалі та злочинністю неповнолітніх, зокрема, є профілактична діяльність.
Профілактика правопорушень серед неповнолітніх в Горохівській громаді здійснюється зусиллями соціально-психологічних служб, педагогів, Служби у справах дітей міської ради, фахівців соціальної роботи комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» міської ради, працівниками поліції, зокрема сектору ювенальної превенції, а також органів прокуратури. За допомогою спільної координації дій з правової освіти населення між різними суб'єктами профілактики дасть змогу сприяти кращому засвоєнню інформації дітьми.
Загалом, під профілактикою правопорушень розуміють діяльність державних органів і громадськості, що має системний характер як за комплексом заходів, так і за колом суб'єктів, які її здійснюють, спрямовану на недопущення виникнення, усунення, послаблення або нейтралізацію причин та умов злочинності, окремих її видів та конкретного злочину .
Отже, серед ключових чинників ризику щодо можливості скоєння злочинів неповнолітніми можна назвати такі: недостатній рівень правосвідомості та правових знань; брак організованої системи дозвілля; вживання алкогольних та наркотичних речовин; низький рівень правових знань батьків та недостатня увага з їхнього боку.
З метою профілактики, попередження правопорушень та злочинів серед неповнолітніх, виявлення безпритульних та бездоглядних дітей, обстеження сімей, які опинились в складних життєвих обставинах служба у справах дітей міської ради спільно із суб’єктами соціальної роботи систематично здійснює профілактичні заходи (рейди).
За результатами обстежень працівниками служби у справах дітей можуть бути прийняті рішення про вилучення дітей із сімей, у зв’язку із несприятливими умовами проживання та поміщення в заклади охорони здоров’я або заклади соціального захисту дітей. З батьками проводиться профілактична робота щодо належного виконання батьківських обов’язків, відповідального ставлення до дітей.
Служба у справах дітей міської ради наголошує, що в умовах воєнного стану батьки несуть особливу відповідальність за виховання й здоров’я збереження власних дітей, про що зазначено в нормативно-правових актах України щодо прав, обов’язків та відповідальності батьків за виховання дітей , а саме:
• у статті 55 «Права та обов’язки батьків здобувачів освіти» Закону України «Про освіту»;
• у статті 12 «Права, обов’язки та відповідальність батьків за виховання та розвиток дитини» Закону України «Про охорону дитинства»;
• у статті 1179 «Відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою» Цивільного кодексу України;
• у статті 184 «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей Кодексу України про адміністративні правопорушення;
• у статті 166 «Злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування» Кримінального кодексу України;
• у статті 164 «Підстави позбавлення батьківських прав» Сімейного кодексу України.
Нагадуємо усім батькам (законним представникам) дітей, що згідно із законом, батьки не можуть розглядати виховання дітей як справу, якою вони можуть займатися чи не займатися. Це їхній громадянський і державний обов’язок, за який вони несуть відповідальність.