Горохівська міська територіальна громада
Волинська область, Луцький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Служба у справах дітей Горохівської міської ради інформує

Дата: 27.10.2023 16:09
Кількість переглядів: 429

Фото без описуСлужба у справах дітей Горохівської міської ради інформує щодо порядку надання СТАТУСУ ДИТИНИ, ЯКА ПОСТРАЖДАЛА ВНАСЛІДОК ВОЄННИХ ДІЙ ТА ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ

З метою забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту, 05 квітня 2017 року урядом була затверджена постанова № 268, що регламентує Порядок надання дитині статусу постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. 

 

Спочатку вона стосувалася тільки дітей з Донецької та Луганської областей, а її дію на усю територію України поширили постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2023 року № 547, якою до Порядку внесені відповідні зміни.

 

ОРГАНИ, УПОВНОВАЖЕНІ НА РОЗГЛЯД ПИТАННЯ: статус надається органом опіки та піклування за місцем фактичного проживання чи перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.

 

СУБ’ЄКТ, ЩО ІНІЦІЮЄ РОЗГЛЯД ПИТАННЯ: законний представник дитини або у разі, коли дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування, дитина, якій виповнилося 14 років (самостійно).

 

ПРАВО НА ОТРИМАННЯ такого СТАТУСУ мають діти, а також особи, які на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягли 18 років (повноліття), і які внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів: отримали поранення, контузію, каліцтво; зазнали фізичного, сексуального насильства; були викрадені або не законно вивезені за межі України; залучались до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань; незаконно утримувалися, у тому числі в полоні; зазнали психологічного насильства.

 

ФІЗИЧНЕ НАСИЛЬСТВО, якого зазнала дитина внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів - отримання дитиною у період її перебування в зоні воєнних дій та збройних конфліктів тілесних ушкоджень різного ступеня, які завдали їй фізичного болю, спричинили розлад її здоров’я.

 

СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО, якого зазнала дитина внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів - перенесені дитиною дії сексуального характеру у період її перебування в зоні воєнних дій та збройних конфліктів.

 

ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЬСТВО, якого зазнала дитина внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів - моральні та психологічні страждання (травми) дитини, що не потребують доведення, і які вона перенесла внаслідок її проживання/перебування в умовах воєнних дій, збройних конфліктів, тимчасової окупації, її внутрішнього переміщення або переміщення за кордон.

 

НАСЛІДКАМИ воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини, вище зазначені. Під час надання дитині статусу заявником визначається обставина, яка мала НАЙБІЛЬШИЙ НЕГАТИВНИЙ ВПЛИВ на стан здоров’я та розвиток дитини.

 

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЩО ПОДАЮТЬСЯ НА РОЗГЛЯД КОМІСІЇ З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ ПРАВ ДИТИНИ: (подаються заявником до служби у справах дітей)

 

До СЛУЖБИ У СПРАВАХ ДІТЕЙ подається заява про надання статусу, згоду на обробку персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» і ЗАСВІДЧЕНІ в установленому порядку КОПІЇ таких документів:

 

- СВІДОЦТВА про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;

- ДОКУМЕНТА, що посвідчує особу заявника;

-ДОКУМЕНТА, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, - документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;

- ДОВІДКИ про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи;

- ПАСПОРТА громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);

- ПАСПОРТА громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);

- ВИТЯГУ з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

 

ВАЖЛИВО! У разі відсутності відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання чи перебування дитини, зазначених вище документів, доказами підтвердженням місця проживання або перебування дитини на території, на якій велися (ведуться) бойові дії, або тимчасово окупованій Російською Федерацією, можуть бути відомості: які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або документи про право власності батьків або дитини на рухоме чи нерухоме майно, або свідоцтво про базову загальну середню освіту, або атестат про повну загальну середню освіту, або документ про професійно-технічну освіту, або табель успішності, або учнівський квиток, або медичні документи, або свідоцтво про народження дитини.

 

ДОДАТКОВИЙ ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ДО ОСНОВНОГО ПАКЕТУ ДОКУМЕНТІВ:

 

ЯКЩО ДИТИНА ОТРИМАЛА поранення, контузію, каліцтво ДОДАТКОВО ПОДАЮТЬСЯ виписки з медичної картки дитини або консультаційного висновку спеціаліста, видані після медичного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров’я та науково-дослідних установах, визначених Міністерством охорони здоров'я України, із зазначенням діагнозу згідно з Міжнародною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я десятого перегляду, отриманих у період здійснення воєнних дій, збройних конфліктів.

 

Якщо ДИТИНА зазнала ФІЗИЧНОГО, СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, ЗАЛУЧАЛАСЯ до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань, НЕЗАКОННО утримувалася, у тому числі в полоні, також подаються копії:

 

- ЗАЯВИ ПРО ВЧИНЕННЯ щодо дитини кримінального правопорушення або про залучення дитини до провадження як потерпілої, зареєстрованої в установленому порядку у відповідних правоохоронних органах;

- ВИТЯГУ З ЄДИНОГО РЕЄСТРУ досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження (незалежно від результатів досудового розслідування) за зазначеною заявою про вчинення злочину щодо дитини в зоні воєнних дій та збройних конфліктів;

- ВИСНОВКУ ЕКСПЕРТА за результатами судової експертизи (за наявності), проведеної в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні, якою встановлено факти фізичного, сексуального насильства щодо дитини внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (за обставин, передбачених у п.п. 2 п. 3 Порядку).

 

Якщо ДИТИНА зазнала ПСИХОЛОГІЧНОГО НАСИЛЬСТВА додатково ПОДАЮТЬСЯ:

 

- ВИСНОВОК ОЦІНКИ ПОТРЕБ сім’ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за формою, затвердженою Мінсоцполітики. До оцінювання потреб сім’ї (особи) може бути залучений психолог/практичний психолог, психотерапевт, психіатр, що працює в іншому закладі, установі, організації. НА ОСНОВІ ВИСНОВКУ ОЦІНКИ ПОТРЕБ сім’ї (особи) у соціальних послугах за згодою батьків/законних представників дитина направляється до відповідного закладу/організації для реабілітації та отримання відповідних соціальних послуг;

- КОПІЯ ПОСВІДЧЕННЯ з написом «Посвідчення члена сім’ї загиблого», якщо дитина отримала статус відповідно до Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740;

- КОПІЯ СВІДОЦТВА про смерть та копія документа, що підтверджує загибель особи в населеному пункті, на території якого здійснювалася антитерористична операція, або копія документа, що підтверджує смерть особи внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, у разі загибелі батьків дитини або одного з них із числа цивільних осіб.

 

ОСОБИ, ЯКІ ЗАПРОШУЮТЬСЯ НА ЗАСІДАННЯ КОМІСІЇ: законні представники дитини або у разі, коли дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, дитина.

 

ФІНАЛЬНИЙ ДОКУМЕНТ: оформляється ПРОТОКОЛ, витяг з якого використовується службою у справах дітей для ПІДГОТОВКИ ПРОЄКТУ РІШЕННЯ органу опіки та піклування про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, або РІШЕННЯ про відмову у наданні статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

 

У РІШЕННІ ЗАЗНАЧАЮТЬСЯ прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, серія та номер свідоцтва про народження/паспорта, адреса місця проживання/ перебування дитини, визначені обставини, за яких вона постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (за винятком сексуального насильства, яке позначається літерою «А»), документи, що підтверджують такі обставини, а також дата і номер протоколу засідання комісії з питань захисту прав дитини.

 

РІШЕННЯ про надання або відмову в наданні статусу ПРИЙМАЄТЬСЯ органом опіки та піклування ПРОТЯГОМ 30 календарних ДНІВ з дати реєстрації ЗАЯВИ про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини.

 

Рішення ПРО ВІДМОВУ в наданні статусу приймається в разі відсутності одного з документів та може бути ОСКАРЖЕНЕ в суді.

 

За результатами розгляду заяви робиться відповідна відмітка: надано статус/відмовлено в наданні статусу.

 

Досягнення особою повноліття НЕ Є ПІДСТАВОЮ для скасування статусу.

 

УВАГА! У соціальних мережах масово поширюються фейкові повідомлення про затвердження профільних державних програм чи прийняття нового закону про дітей війни. Нібито відповідно до них можна отримати грошові виплати чи знижки на оплату комунальних послуг.

 

Насправді на даний час соціальна підтримка дітей зі статусом постраждалих внаслідок війни фактично обмежується безкоштовним харчуванням у дошкільних, загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах. Відповідна норма з 2020 року прописана у Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Окрім того, статус дітей може передбачати певні пільги на місцевому рівні. Однак це залежить від рішень окремої територіальної громади.

 

У лютому 2023 року група депутатів зареєструвала законопроєкт № 9042, у якому пропонувалося виправити ситуацію та запровадити окремі пільги для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту. Проте документ на даний час на голосування не виносили.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь