ВПО як додатковий ресурс та рушії локальних змін
У Луцьку у приміщенні Волинська торгово-промислова палата відбувся форум «Співпраця державних та недержавних інституцій у контексті інтеграції ВПО в приймаючі громади: комунікація та пошук довгострокових рішень».
Організатором форуму став Благодійний фонд «Рокада» Волинь, що є виконавчим партнером УВКБ ООН.
На зустріч зібралися представники влади, виконавчих партнерів УВКБ ООН на Волині Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», Крим_ SOS, Право на захист, благодійних фондів, громадських організацій, волонтерів, які від початку повномасштабного вторгнення допомагають внутрішньо переміщеним особам. Основний мотив виступів спікерів - важливість стратегування та координації дій партнерів на різних рівнях, поглиблення співпраці з виконавчою владою та органами місцевого самоврядування тощо.
Лейтмотивом форуму стала теза про те, що ВПО - це додатковий ресурс як для громад, що їх прийняли, так і для гуртожитків, де нині проживає велика частина ВПО на Волині.
Менеджерка по роботі з громадами БО БФ «Рокада» Ольга Хамініч нагадала, що березні БФ Рокада Волинь, за підтримки Center for Disaster Philanthropy, розпочала діяльність зі створення при органах місцевого самоврядування дорадчого органу – Рад з питань ВПО. На сьогодні на Волині вже створено 9 Рад з питань ВПО, утворено 5 ініціативних груп, проведено 2 навчання стратегічного та оперативного планування для членів рад, 3 установчі засідання.
Про ситуація з ВПО у громадах розповіли очільник Горохівська міська рада Віктор Годик, в.о. директора Нововолинської централізованої бібліотечної системи Аліна Регешук, проєктна менеджерка Голобська громада Юлія Франчук, психолог Володимир-Волинського педагогічного фахового коледжу ім. А.Ю. Кримського Волинської обласної ради Ігор Поліщук. Кожний з них торкнувся тих викликів, з якими стикають ВПО у громадах, з чим доводиться працювати у приймаючих громадах, керівників навчальних закладів, гуртожитків, де проживають переселенці. Важливою темою для обговорення стало надання психологічної допомоги представникам гуртожитків та приймаючих громад, які допомагають внутрішньо переміщеним особам.
Тим часом соціальна працівниця по роботі з громадами Тетяна Франчук повідомила, що опікою СССМ-напрямку у Волинській області на сьогодні огорнуто 16 місць компактного місця проживання ВПО загалом 885 осіб, до кінця 2023 року планується взяти в роботу ще 4 прихистки. Так, вже у 12 колективних центрах здійснено дрібні ремонти задля забезпечення гідних умов проживання ВПО.
Один з викликів є не лише інтеграція та соціалізація ВПО у приймаючих громадах, а зміна їх іміджу в очах приймаючої громади. Насправді активність та залученість переселенців може бути ініційована не лише ними, але й спровокована місцевими мешканцями. Зокрема, відбулися інтеграційні заходи - толока, театральні вистави для дітей ВПО з різних громад, екскурсії з істориком у тих громадах, де розміщені МКП.
Ще одним інструментом знайомства та способом продемонструвати ВПО в приймаючих громадах трішки з іншої сторони, а також розповісти про переваги, якими можуть скористатися громади, що їх прихистили, стали тренінги з проєктного менеджменту. Таким чином утворюються комунікаційні майданчики, де представлені всі – як представники внутрішньо переміщених людей, так і благодійних та громадських організацій, які з ними працюють, представники прихистків та органів влади.
Насправді нові люди в громаді - це різноманіття в культурному ландшафті громади, обмін традиціями, кулінарними особливостями та іншими культурними аспектами.
ВПО можуть мати значний вплив на економіку громади. Багато з них мають навички та здібності, які можуть сприяти економічному розвитку. Допомогти зміцнити взаєморозуміння та співробітництво між громадами. Вони можуть бути активними учасниками громадських ініціатив і волонтерської роботи. Можливо іноді їх потрібно трішки зацікавити. ВПО можуть організовувати та підтримувати спільні ініціативи та проєкти, створювати спільноти, об'єднуючись навколо спільних цілей. Сьогодні, приймаючи та підтримуючи внутрішньо переміщених осіб, громада може не лише використати їх особистий потенціал, але сам факт проживання в громаді ВПО може слугувати підставою для участі в грантових конкурсах, можна отримати доступ до навчальних онлайн-платформ.
Тому основний висновок форуму - нам лише потрібно зрозуміти це і правильно цим скористатись.
Проєкт реалізовується за підтримки UNHCR Ukraine - Aгентство ООН у справах біженців в Україні.