Закликаємо до глибокого усвідомлення та активного вирішення цієї проблеми
ШАНОВНІ КОЛЕГИ!
2022 рік був найважчим в історії незалежної України. Війна змінила долі людей, зруйнувала нашу економіку, промисловість. Українська природа є ще однією жертвою російської агресії. Війна вплинула на кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт. Загальна сума збитків, завданих довкіллю внаслідок російського вторгнення, становить понад 1,5 трлн грн. Наслідки цього негативного впливу будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер.
Тому обов’язок кожного з нас зробити все можливе, щоб покращити екологічний стан своєї місцевості. Успіх у цій справі залежить, перш за все, від усвідомлення, переконаності, вміння і звички постійно, на кожному кроці, оберігати природу.
На сьогодні однією з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища у Волинській області є розв’язання критичної ситуації поводження з побутовими та промисловими відходами та охорона атмосферного повітря.
Волинська обласна військова адміністрація та обласна рада одні з перших в Україні розробили і затвердили регіональний план управління відходами до 2030 року.
План заходів із реалізації Регіонального плану на 2023 рік передбачає:
- вирішення критичної ситуації у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами в області;
- впровадження природоохоронних ініціатив та проєктів;
- сприяння залученню інвестицій у сферу перероблення відходів;
- реалізацію екологічних, ресурсо- та енергоефективних технологій;
- сприяння співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, бізнесу;
- налагодження та зміцнення міжнародного співробітництва;
- збереження довкілля;
- впровадження засад збалансованого (сталого) розвитку в області.
На жаль, основним способом видалення твердих побутових відходів в області є їх захоронення на сміттєзвалищах та спалювання. На Волині нараховується 276 чинних місць видалення відходів – це 11 полігонів твердих побутових відходів та 265 сміттєзвалищ; з 11 полігонів – чотири переповнені. Зрозуміло, що облаштування сміттєзвалищ не вирішить проблеми охорони навколишнього середовища, адже викидаючи сміття, люди порушують один з основних екологічних законів – кругообіг речовин у природі. Спалювання органічних решток теж завдає великої шкоди довкіллю. Наукою доведено, що забруднення повітря від багать з опалого листя набагато сильніше, ніж від промислових викидів та викидів автомобільного транспорту. Наприклад, тонна тліючого листя виділяє близько 30 кг оксиду вуглецю, разом з димом у повітря потрапляють пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року.
Чи існує альтернатива спалюванню опалого листя?
Так, існує! Найбільш ефективним і безпечним по відношенню до довкілля та здоров’я людини шляхом утилізації опалого листя є компостування. Адже компост – це і високоякісне органічне добриво для збільшення родючості грунту та підвищення врожайності, це і можливість отримувати екологічно чисту продукцію.
З метою вирішення проблеми забруднення довкілля шляхом спалювання органічних решток, група однодумців Горохівської територіальної громади: вчителі, службовці, аграрії, учнівська молодь об'єдналися для роботи над проєктом «Не пали, компостуй». Ми ініціюємо поширення серед мешканців нашої громади інформації про шкідливість і небезпеку від спалювання опалого листя, про альтернативний і дієвий метод компостування.
Ми закликаємо до глибокого усвідомлення та активного вирішення цієї проблеми. Адже кожен з нас, зробивши невелике зусилля над собою, може багато зробити для охорони довкілля. Ми очікуємо плідної співпраці між громадськістю та органами місцевого самоврядування в пропаганді екологічних знань та практичного розв’язання цього важливого питання, що матиме значний соціально-економічний ефект для нашої громади.
Ініціативна група проекту «Не пали, компостуй»