Чи торкається глобальне потепління горохівчан?
Двадцять перше століття поставило перед людством глобальний виклик, спричинений потеплінням на планеті, яке, на відміну від минулих епох, не є природним процесом, а наслідком антропогенної діяльності. Аналізуючи інформацію, надану науковцями за результатами досліджень, бачимо, що глобальне потепління в тій чи іншій мірі торкається життя кожного жителя планети. І коли світова громадськість б’є на сполох, наголошуючи на катастрофі, яка нас чекає, ми, українці, маємо бути достатньо свідомі аби розуміти серйозність цих викликів. Ми не можемо стояти осторонь проблеми виживання людства. А чи збережемо нашу планету дітям наших дітей – нашим онукам, а чи повернемось байдуже, мовляв, а що я можу зробити. А ми можемо…
Якщо діяльність кожної окремої людини та суспільства загалом створило цю проблему, то, щоб її вирішити, потрібно почати теж із себе, своєї сім’ї, вулиці, міста, регіону. Що я особисто чи моя сім’я можемо зробити, аби зменшити викиди «парникових газів», зокрема вуглекислого газу, у повітря?
Ми можемо:
- спалювати менше природного газу, утеплюючи наші житла, використовуючи енергозберігаючі матеріали. Тут ми досягнемо ще й економічного ефекту для бюджету кожної сім’ї;
- зменшити споживання електроенергії шляхом економного використання, адже половину її виробляють теплові електростанції, які працюють на викопних джерелах енергії;
- не спалювати, а сортувати сміття, яке може піти на подальшу переробку;
- використовувати пакувальні матеріали, які швидко розкладаються і переробляються ґрунтовими бактеріями, не завдаючи шкоди довкіллю;
- насаджувати дерева, газони у кожному дворі, на вулицях міста, що забезпечить більше поглинання вуглекислого газу з повітря;
- в осінню пору, проводячи благоустрій кожного подвір’я, не спалювати листя, а компостувати. Ця технологія ще й забезпечить вашу присадибну ділянку якісним добривом для покращення властивостей ґрунту та вирощування рослинної продукції.
Сьогодні зміни на планеті залежать від кожного з нас, від нашого впливу на тих, хто приймає відповідальні рішення. Лише змінюючи щось на локальному рівні, можна прийти до позитивних глобальних змін.
В Україні ефективно працює громадська організація «Екодія», яка об’єднує експертів та активістів навколо ідеї збереження довкілля. Члени організації пропагують енергоефективність, відновлювану енергетику, спрямовану на протидію зміні клімату, чисте повітря тощо.
(Детальну інформацію про наслідки глобального потепління для планети та вплив на територію України можна дізнатися на сайті організації «Екодія» https://ecoaction.org.ua/pro-nas).
Лариса Пасічник, Горохівський ліцей №2