Оренда земельних ділянок для товарного с/г виробництва в умовах воєнного стану - основне у законопроєкті №7178
Автор: Олександр Гнітецький, експерт з просторового планування
24 березня 2022 року Верховна Рада прийняла в цілому Законопроєкт №7178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (знаходиться на підписі у Президента).
Продовольча безпека країни є важливим тиловим питанням, що може суттєво допомогти у нашій війні проти окупанта. Тому більшість бюрократичних процедур, що існували в мирний час, довелося швидко адаптувати під умови воєнного стану. Зупинюся на головних аспектах цього Законопроєкту.
Отже, всі договори що були укладені раніше, вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін і без внесення відомостей до ДРРП для всіх форм власності.
Передача в оренду виключно земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва здійснюється районними військовими адміністраціями на строк до одного року на умовах:
-
- Розмір орендної плати не перевищує 8% НГО.
- Укладається лише в електронній формі, засвідчується кваліфікованими електронними підписами.
- Передача в оренду проводиться без проведення земельних торгів.
- Формування земельної ділянки здійснюється на підставі складення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється за рішенням військової адміністрації, уповноваженої передавати земельну ділянку в оренду та затверджується такою адміністрацією. Законом передбачений вичерпний перелік змісту такої документації. Така документація не може передбачати поділ чи об’єднання земельних ділянок. Складена документація є додатком до договору оренди.
- ВАЖЛИВО! Вносити відомості про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру не потрібно.
- У рішенні про передачу в оренду і договорі оренди не зазначається кадастровий номер.
- Право оренди земельної ділянки, не підлягає державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав. Реєстрація здійснюється у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану, військовою адміністрацією.
- Примірник укладеного договору військовою адміністрацією протягом 3 днів надсилається відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем розташування даної ділянки.
- Орендар не матиме права:
- На компенсацію витрат на поліпшення;
- Поновлення договору оренди на новий строк;
- Передачу земельної ділянки в суборенду;
- Встановлення земельного сервітуту;
- Зміну угідь земельної ділянки;
- Будівництво на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна;
- Закладення на ділянці багаторічних насаджень;
- Переважного права на купівлю орендованої ділянки;
- Відчуження, передачу у заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;
- Поділ земельної ділянки, об’єднання її з іншою земельною ділянкою;
- Використання для власних потреб наявних на ділянці корисних копалин, торфу, лісу, водних об’єктів;
- Зміну цільового призначення ділянки.
Якщо договір оренди землі закінчився до збирання врожаю, орендар має право на збирання такого врожаю зі сплатою збитків у розмірі орендної плати за період з дня закінчення договору і до моменту закінчення збору врожаю.
Допускається передача в оренду земель, що перебувають в постійному користуванні державних та комунальних підприємств, установ, організацій. За письмовим погодженням керівника відповідної установи, при цьому право постійного користування не припиняється, в оренду може бути надана частина земельної ділянки.
Ділянки, що були виставлені на торги, але торги не проведені, можуть надаватися в оренду по вище наведеному сценарію.
Безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з такою метою, розроблення такої документації забороняється.
Ми всі вже були свідками, що роблять наші українські трактори в не сезон з ворожою технікою окупанта, але на час посівної компанії необхідно перейти до основної діяльності та забезпечити Україну надійним тилом.