Як говорити, поводитись із дітьми та підлітками під час війни

Дата: 24.03.2022 11:59
Кількість переглядів: 402

Фото без описуКоли країна перебуває в воєнному стані, кожен день сповнений великою кількістю різних емоцій та переживань. Ми в першу чергу дбаємо про фізичну безпеку наших дітей. Уже виконали своє першочергове завдання  - перевезли їх у безпечне місце або створили таке місце вдома.

Наступне наше завдання потурбуватися про емоційний та моральний стан наших дітей. Адже їх психіка є більш вразливішою і не здатна опрацьовувати таку кількість негативної інформації без допомоги дорослих. Тож пропонуємо вам перелік дієвих порад, які допоможуть зберегти психіку дитини та відчути вашу турботу та підтримку.

Необхідно говорити з дитиною про все, що відбувається в країні (враховуючи її вік). Діти добре помічають зміни в поведінці дорослих, навіть, якщо ті вдають, що нічого не сталося чи не відбувається. Якщо їй не розповісте ви, вона дофантазує або отримає інформацію з інших не завжди безпечних джерел.

Не дивіться в присутності дитини і не показуйте їй криваві фото та відео. Це травмує психіку дитини і не є зрозумілим для її сприймання.

Пояснюйте, що ви робите і для чого ви це робите, покрокові дії. Це дає дитині зв’язок із реальністю та знижує рівень тривожності. Розмовляйте з дитиною про свої емоції та стани. Проявляти  різні емоції - це нормально.  Проявляючи свої емоції, ви вчите дитину виражати власні емоції, а водночас вчите справлятися з ними (навчіть, що можна робити, коли дитина злиться і т.д.)

Ні в якому разі не приховуйте правду, будьте відвертими, не вигадуйте своїх варіантів подій. Однак, запевніть, що ви зробите все можливе, щоб її захистити. Брехня порушує довірливі стосунки з дитиною.

Будьте завжди в тілесному контакті з дитиною – обійми, масаж, моторика сприяють заспокоєнню дитини, відчутті безпеки. Дитині завжди гірше, ніж вам, потурбуйтеся про неї.

Дозвольте дитині гратися, займатися творчістю -  це діяльність, що дозволяє переключитися та виражати свої емоції. Дитина має право веселитися, сміятися, бігати – це її природні потреби.

Не вказуйте, а пояснюйте. Давайте дітям посильні доручення,  доручайте буденні справи, мотивуйте до навчання. Дитина повинна бути включена в робочий процес – це зменшує зацикленість на війні та подіях навколо неї. Зберігайте позитивну риторику (позитив і віру у перемогу). Діти вірять у те, в що вірять дорослі.

Будьте уважні до дітей, слідкуйте за їхньою поведінкою, емоційним станом і при необхідності звертайтеся до психолога. При правильній підтримці та допомозі дитину можна швидко повернути в нормальний психологічний стан.

Якщо у вас підліток, спілкуйтеся з ним через запитання, обговорення, будьте готові до іншої точки зору, але при цьому не критикуйте, не знецінюйте, а просто пояснюйте. Ваша психологічна стійкість, мудрість допоможуть у спілкуванні з підлітком.

Дбайте про себе. Турбота про себе – це турбота і про ваших дітей!

Наша психологічна стійкість - хороший інструмент у боротьбі з ворогом!

Ми - сильний народ, який спільними зусиллями здобуде перемогу!

Практичний психолог Горохівського ліцею №1 імені І. Я.Франка. Мар’яна Давидюк готова надати психологічну допомогу кожному, хто її зараз потребує.

Контактний телефон 0961591464.


« повернутися до розділу «Новини громади»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь