Горохівська міська територіальна громада
Волинська область, Луцький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Громади та розробники отримали рекомендації щодо створення комплексних планів розвитку територій громад

Дата: 14.12.2021 11:50
Кількість переглядів: 226

Фото без опису9 грудня 2021 року відбулася конференція громад «Просторове планування розвитку територій» за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), на якій був представлений перший в Україні досвід з розробки комплексних планів просторового розвитку громад відповідно до нового законодавства. Проекти розроблялися на базі Пісочинської та Роганської громад у Харківській області.

Захід мав на меті поінформувати громади про запроваджені цьогоріч законодавчі норми щодо проведення просторового планування територій громад, а також передати зацікавленим громадам практичні інструменти для успішної розробки і використання комплексних планів просторового розвитку. У дискусії взяли участь директор місії USAID в Україні та Білорусі Джим Хоуп, перший заступник Голови Верховної ради України Олександр Корнієнко, Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко, заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська, перший заступник Голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко, заступниця виконавчого директора Асоціації міст України Тетяна Медвецька, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник, голова Пісочинської громади Олег Чернобай, заступник Роганського селищного голови з гуманітарних питань і соціально-економічної політики Микола Котелевець, директорка Програми USAID АГРО Ксенія Сидоркіна, керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО Сергій Кубах та інші. Майже 600 представників громад зареєструвалися на участь у конференції і отримання матеріалів; понад 300 були присутні на заході онлайн та брали активну участь у обговоренні земельних питань у чаті.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко наголосив: «Ми пишаємося, що земельна реформа була не просто проголосована, а в рамках її реалізації йде предметне фахове обговорення за ключовими напрямками, зокрема і просторового планування. Як неодноразово зазначав, у кожній громаді має бути фахівець, відповідальний за просторове планування, оскільки цей важливий інструмент дозволить правильно використовувати свої ресурси та планувати розвиток громад. Це дасть можливість дбайливо ставитися до своєї території та планувати довгостроково».

Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України, зазначив, що головне завдання на наступний рік — впроваджувати законодавство, створювати найкращі практики управління землями та надавати чіткі роз’яснення ухваленого законодавства: «Громади мають навчитися управляти земельними ресурсами та впроваджувати просторове планування територій, яке забезпечить їм стабільний розвиток на майбутнє. Необхідно перевірити кадастрову та землевпорядну документацію та налагодити ефективну комунікацію зі своїми жителями. Саме зараз громади закладають основи сталого розвитку на довгі роки наперед. Від ефективного використання земель та їхньої інвентаризації залежить стабільне та належне оподаткування і отримання додаткових доходів місцевих бюджетів».

Що стосується фінансування комплексних планів, то Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад та територій України, розповіла, що для всіх територіальних громад субвенція, яка була невикористана в поточному році, залишатиметься на рахунках територій та громад для використання в наступному році. «Питання врегулювання структури, складу і змісту містобудівної документації на завершальному етапі. До кінця року будуть внесені зміни до державних будівельних норм. Зараз запущена єдина державна електронна система в сфері будівництва, де на кожного представника органу місцевого самоврядування наділяються певні повноваження, як наприклад, присвоєння адрес та здійснення архітектурно-будівельного контролю. На нашу думку, в кожній громаді має бути архітектор - людина, яка впливатиме на розвиток міста, тому що комплексний план – це документ, який буде використовуватись кожного дня, оскільки підзаконні акти також передбачають його оновлення, тобто це живий продукт, який потребує постійної актуалізації для якісного розвитку і відображення ситуації», - підсумувала Наталія Козловська.

Анатолій Мірошниченко, перший заступник голови Держгеокадастру, у своєму виступі зазначив, що ефективне управління земельними ресурсами – це спільна мета, як Держгеокадастру, так і територіальних громад, тому Держгеокадастр перебуває у постійній взаємодії з територіальними громадами: «Реформування Держгеокадастру орієнтовано, в тому числі, на потреби громад і обсяг запланованих змін безпрецедентний – лише План заходів із адміністрування ДЗК на 2021–2022 роки передбачає 75 позицій, частину завдань сподіваємося передати на аутсорс наступного року. Зокрема, плануємо в найближчі тижні впровадити функціонал відображення на картографічній основі ДЗК орієнтовного місця розташування земельної ділянки, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, на початку наступного року – функціонал внесення відомостей до ДЗК про функціональні зони. Ми усвідомлюємо всі проблемні питання і ставимо перед собою цілі і завдання та опрацьовуємо можливості щодо забезпечення ресурсів для їх успішної реалізації».

Крім того, Андрій Галайда, директор департаменту НІГД Держгеокадастру та Юрій Карпінський, головний науковий співробітник Науково-дослідного інституту геодезії та картографії розповіли про наявні інструменти оприлюднення даних на Національному геопорталі Національної інфраструктури геопросторових даних.

Під час конференції відбулося підключення представників Пісочинської та Роганської громад, які поділилися своїм досвідом впровадження комплексних планів просторового планування територій та представили створені геопортали своїх громад. Зокрема, Олег Чернобай, голова Пісочинської громади зазначив, що громада вирішила розробляти план просторового розвитку, тому що містобудівельна документація була застаріла (генеральний містобудівельний план смт. Пісочин був розроблений в 1972 році) і з такою документацією неможливо залучити інвестора. «Дуже багато мешканців не мали змоги приватизувати свої ділянки, бо генеральний план і містобудівельна документація не збігаються з наявними земельними ділянками. На етапі розробки, під час отримання вихідних даних, ми також створили картографічну основу всієї території громади, яка зараз у якісному вигляді розміщена на геопорталі. Тепер кожен бажаючий може ознайомитися з усіма даними як сучасного, так перспективного плану, які були сформовані разом з мешканцями громади на громадських слуханнях».

Микола Котевелець, заступник Роганського селищного голови з гуманітарних та питань та соціальноекономічної політики також зазначив, що під час розробки комплексного плану в першу чергу треба враховувати інтереси громадськості: «Крім того, потрібно розуміти, що громада - це не острів, вона межує з іншими територіальними громадами, тому при розробці комплексного плану треба враховувати інтереси і регіону, і області, інших органів виконавчої влади і держави в цілому. Наприклад, для нас було новиною, коли на рівні стратегії загальнодержавного розвитку ми побачили, що через територію нашої громади проходитиме міжнародний транспортний коридор «Європа-Азія» (до розробки комплексного плану, ми навіть не знали, що він там планується). Безумовно, ми врахували це коли розробляли комлексний план. Також у ході діалогу з енергетичними системами ми виявили, що вони планують прокладання високовольтної лінії електропередач, тому ми запланували під це проектні рішення комплексного плану і виділили території під підстанцію».

Програма АГРО підтримала два пілотних проекти – у Роганській та Пісочинській громадах для того, щоб на основі прийнятого закону про планування використання земель напрацювати кращі практики його втілення і допомогти іншим громадам, державі та донорським проектам максимально якісно впровадити в себе новий, але такий корисний інструмент просторового планування. «Разом із Роганською і Пісочинською громадами та нашими партнерами ми напрацювали зразки документації та наборів даних, підготували рекомендації для виконавців і замовників робіт і запрошуємо всі інші громади користуватися цим досвідом та документами у якості зразків для власного використання», - закликала Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО.

Робота Програми USAID АГРО не завершується на пілотних проектах, ми також пропонуємо навчання та консультативну і практичну підтримку з роз’яснення нового земельного законодавства та найкращих практик з управління землями для всіх землевпорядників, архітекторів і всіх громад в Україні. Наразі Укргео за підтримки Програми USAID АГРО реалізує навчальну онлайн програму «Нові можливості громад в управлінні землями», яка допоможе розібратись у змінах в законодавстві, що стосуються механізмів управління землями громади. Наступного року АГРО проведе консультаційні заходи та майстер-класи для громад з питань розробки комплексних планів та управління земельними ресурсами. Також планується навчання для підвищення професійного рівня розробників комплексних планів.

Крім власне, комплексних планів просторового розвитку громад на основі нового законодавства, результатами пілотних проектів у Роганській і Пісочинській громадах стали розроблені зразки даних, технічна документація і рекомендації щодо підготовки картографічної основи, зразки технічних завдань для замовників і виконавців та проведення екологічної оцінки. Ці матеріали будуть розіслані всім учасникам конференції. Їх також можуть отримати інші зацікавлені громади, які зареєструються за посиланням.

Презентації спікерів конференції можна завантажити тут.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь