Стан та профілактика виробничого травматизму і професійних захворювань за І квартал 2021 року
За підсумками І кварталу 2021 року у Луцькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області зареєстровано 35 повідомлень про нещасні випадки та гострі професійні захворювання на виробництві.
Проведено розслідування та складено Акт Н-1/П по 27 нещасних страхових випадках.
За звітний період кількість страхових нещасних випадків на виробництві у порівнянні з відповідним періодом минулого року зросла на 23 випадки за рахунок гострого професійного захворювання (отруєння) медичних працівників, внаслідок зараження коронавірусною інфекцією COVID-19.
Страхові нещасні випадки, що пов’язані з виробництвом за цей період зареєстровані на таких підприємствах: СП ТОВ «Модерн – Експо» - 3 нещасних випадки; СГТОВ «Романів» та ПОСП «Русь» - по 1 нещасному випадку;
За оперативними даними за І квартал 2021 року зафіксовано 22 випадки гострих професійних захворювань (отруєння) медичних працівників, внаслідок зараження інфекцією COVID-19. А саме у таких закладах охорони здоров’я : Комунальне некомерційне підприємство «Горохівська багатопрофільна лікарня» - 5, Комунальне підприємство «Луцька центральна районна лікарня» - 7, Комунальне некомерційне підприємство «Горохівський ЦПМД» - 8, Комунальне некомерційне підприємство «Луцький РЦПМСД» та «Підгацівський ЦПМСД» - по 1 випадку гострого професійного захворювання.
Водночас, у І кварталі 2021 році смертельно травмованих працівників на виробницті не було.
На підприємствах травмовано та захворіли 8 чоловіків та 19 жінок.
Найбільше травмувалися робітники таких професій – оператор верстатів з програмним керуванням, укладальник-пакувальник, зварник на машинах контактного зварювання, водій автотранспортних засобів, оператор машинного доїння та медичні працівники , які отримали гостре професійне захворювання внаслідок зараження інфекцією COVID-19.
Серед причин настання нещасних страхових випадків переважають організаційні – 37% - 10 нещасних випадків. Через технічні причини сталося 5 нещасних випадків, що складає 19 %.
Найпоширенішими організаційними причинами стали: невиконання вимог інструкцій з охорони праці – 33% від загальної кількості травмованих осіб (9 травмованих осіб); невиконання посадових обов’язків - 39%, (7 травмованих осіб).
Технічними причинами стали: незадовільний технічний стан засобів виробництва – 4% (1 травмована особа).
За звітний період кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, до яких призвела дія рухомих і таких , що обертаються, деталей обладнання, машин і механізмів становить 3 випадки.
До устаткування, використання якого привело до настання нещасних випадків, належить: устаткування по виготовленню торгових стелажів – 11% від загальної кількості травмованих осіб (3 особи); вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур - 7% (2 особи).
Травмонебезпечними галузями економіки стали: виробництво меблів та сільське господарство.
Найнебезпечнішою галуззю щодо виникнення гострих професійних захворювань внаслідок зараження інфекцією COVID-19 на даний час є діяльність закладів охорони здоров’я.
Як показує аналіз найбільша кількість хворих на COVID-19 спостерігається серед працівників таких професій: сестра медична (11 осіб), молодша медична сестра з догляду за хворими (1 особа), лікарі (9 осіб) та інші медичні працівники (1 особа).
По закладах охорони здоров’я створені комісії, із залученням фахівців та страхового експерта з охорони праці відділення Фонду, які проводять розслідування гострого професійного захворювання медиків на COVID-19, а також роботу з профілактики і запобігання випадків інфікування під час виконання посадових обов’язків.
Стан виробничого травматизму та профзахворюваності на підприємствах залежить від ефективності функціонування системи управління охороною праці.
Сучасні реалії та необхідність ведення господарської діяльності та виконання роботи в умовах пандемії коронавірусної інфекції, запровадження карантину та обмежувальних заходів в країні, зумовлюють зміну певних умов та особливостей праці. Це, своєю чергою, зумовлює перегляд інструкцій з охорони праці та наповнення їх змісту певними правилами поведінки, порядком дотримання особистої гігієни, застосуванням засобів захисту (медичних масок, респіраторів, рукавиць тощо).
Відповідні знання і навички працівники, які продовжують працювати під час запроваджених карантинних заходів, мають отримати під час проведення позачергового навчання або інструктажу з питань охорони праці.
Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу у його проведенні.
Таким чином, у разі зміни умов праці, зокрема пов'язаними в тому числі із пандемією коронавірусної інфекції COVID-19 та необхідністю запровадження заходів щодо недопущення її поширення, керівник підприємства повинен внести відповідні зміни до нормативних актів з безпеки праці та здоров'я з урахуванням Порядку № 132 та інших нормативно-правових актів з охорони праці.
Важливе місце в практиці профілактичної роботи відділення Фонду займає пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці. За звітний період на сайтах районної виконавчої влади та ОТГ опубліковано 2 статті: « Стан та профілактика виробничого травматизму і професійного захворювання по Луцькому відділенню за 2020 рік» та « Кабінет Міністрів України затвердив інноваційне Міністерства соціальної політики та Фонду соціального страхування України спрощення розслідувань смерті медичних працівників внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2».